در رابطه با امام زمان (عج)

بسمه تعالی

وبه ذکر ولیه علیه السلام

 با شیطان این دشمن دیرینه و قدیمی انسان آشنا هستید. اودرکمین نشسته است تا به هر بهانه ای پای من وشما را بلغزاند ودامن ما را هم به آتش غضب وخشم الهی آلوده کند. او به قدری قوی است که حتی در انبیا الهی هم طمع کرده است تا آنها را از صراط مستقیم بندگی منحرف گرداند. برای همین است که ائمه علیهم السلام به ما توصیه کرده اند که در ابتدای هر کاری به خداوند پناه ببریم از شر شیطان رجیم وبخوانیم "اعوذ بالله القوی من الشیطان الغوی" یعنی پناه می بریم به خداوند قادر متعال از شر شیطان گمراه کننده ی اغواگر. حتی توصیه کرده اند که در ابتدای خواندن قرآن کریم که کلام خداوند است با بندگانش استعاذه کنیم و بگوییم"اعوذ بالله من الشیطان الرجیم" سوالی که می خواهیم به پاسخ آن بپردازیم این است که آیا در برابر شیطانی که در آدم ونوح وابراهیم علیهم السلام طمع کرده است پناهگاه امن وامانی هست؟ آیا دراین روزگار پر فریب که بازار شیاطین جن وانس پر رونق وگرم است، می توان دین ودنیای خود را در امان داشت؟ وآیا خداوند رحمان ورحیم بر این آتش خانمان سوز ، ابر باران زای رحمتی قرار داده است؟  

بله، خداوند از روی لطف وشفقتی که به بندگانش دارد، از هبوط آدم علیه السلام تا امروز حجتهای خود را در بین مردم قرار داده است تا چراغ هدایتی باشند برای نشان دادن صراط مستقیم. امروز هم عَلَم هدایت وباران رحمت ایزدی در وجود مقدس امام عصر علیه السلام ظاهر است. اما افسوس وصد افسوس که ما از این نعمت بی کران غافلیم. با اشاره به بعضی از القاب و اسامی آن حضرت ایشان را بیشتر وبهتر بشناسیم تا بدانیم که در برابر آستان پرعظمتش، شیطان وایادی او هیچ جایی برای عرض اندام ندارند.

 .1امام عصر علیه السلام "کهف حصین" است یعنی پناهگاه امن ومطمئن ودژ استواری که اگر درآن قرار گیری از هر گزندی در امان هستی امام عصر علیه السلام  " غیاث المضطر المستکین" هستند. غوث یعنی فریاد رس، امام عصر علیه السلام آن کسی است که اگر هر درمانده و بی کس وبی یاری ایشان را بخواند، او را فریاد رس و دستگیر خواهد یافت. به ما آموخته اند که امام عصر علیه السلام "کاشف البلوی" است یعنی او تنها کسی که غم اندوه وبلا را می تواند برطرف نماید. زیارت آل یس زیباترین شکوائیه وفراقنامه دوران غیبت است که خود آن حضرت فرموده اند هرگاه خواستید به سوی من توجه پیدا کنید این زیارت را بخوانید. دراین زیارت شریف ایشان را با القاب" غوث ورحمة الواسعه" خطاب می کنیم. رحمت واسعه یعنی آن ابر گسترده ای که باران کرامتش برسر خوب وبد می ریزد.

در زیارت روز جمه که متعلق به وجود مبارک امام عصر علیه السلام است می خوانیم "اسلام علیک یا سفینة النجاة" یعنی سلام بر تو ای کشتی نجات راستی چرا کشتی نجات؟ اولا کشتی نجات آن کشتی است که هرکس در آن سوار شود هیچگاه به طوفان بلا ها گرفتار ومبتلا نخواهد شد، ثانیا اگر از سر غفلت در کشتی دیگری سوارشدیم و آن کشتی دچار طوفان شدیدی شود به طوری باد بانهایش در هم بشکند و امواج دریا آن را زیر و رو کند و مسافرانش که ما باشیم بر روی تخته پاره هایی با مرگ دست وپنجه نرم کنند، در این شرایط این فقط  کشتی نجات است که خود را به میان امواج می زند تا ما را از مهلکه ی مرگ خلاص کند. چراغ می اندازد و با صدای بلند فریاد می زند که اگر کسی در حال غرق شدن است، اگر کسی گرفتار امواج شده است، علامتی بدهد یا صدایی بزند تا ما به سراغ او بیائیم. آن وقت اوست که طناب می اندازد، دست دراز می کند وفقط کافی است که ما دست اورا رها نکنیم وندای یاری رساندنش را بی پاسخ نگذاریم.

 .2امام عصر علیه السلام   واسطه فیض وپرچم هدایت الهی است، ریسمان استوار خداوند است. امام زمان علیه السلام ولی نعمت مردم است.

امام عصر علیه السلام نه در هنگامه ظهور که در تمام لحظات عمر شریفشان ودر همین لحظه ای که من وشما از ایشان می گوئیم ومی شنویم اینچنین بوده وهستند. تنها کافی است که ما دست از ولایت ومحبت آن حضرت برنداریم ودست خود را از دستان پر مهر پدری آن بزرگوار رها نکنیم. که تنها شرط نجات وخلاصی ازشر شیطان رجیم سوار شدن در کشتی امام عصر علیه السلام است وسوار شدن در کشتی نجات صاحب الزمان یعنی توسل و تمسک به آن حضرت با قبول و پذیرش ولایت ایشان.

داستان رانده شدن شیطان را شنیدیده اید شیطان که از جنیان بود از شدت عبادت وبندگی از زمره ی ملائکه قرار گرفت ولی عاقبت آنگونه که خداوند می پسندید اورا عبادت نکرد.

در بنی اسرائیل خانواده ای بود که هر کدام از ایشان اگر چهل شب دعا می کرد، خواسته وحاجتش اجابت می شد. یکی از آنها پس از چهل شب دعایش مستجاب نشد. به خدمت حضرت عیسی علیه السلام رسید وعلت را پرسید. حضرت عیسی علیه السلام به درگاه خداوند متوسل شدند. وحی آمد: ای عیسی! از غیر از آن دری که باید به سوی من بیاید به نزد من آمده است. اودر حالی مرا می خواند که دردل نسبت به تو شک دارد. به اوبگو اگر آنقدر مرا بخواند تا گردش قطع شود وبندهایش از هم گسسته گردند من پاسخ اورا نخواهم داد.(معرفت امام عصر علیه السلام ص88،89)

امروز اعتقاد به امام عصر علیه السلام هم اینچنین است سرّ قبول اعمال وکیمیای طلا کننده ی مس وجود ولایت ومحبت امام زمان علیه السلام است. 

در یکی زیارات آن حضرت می خوانیم:"السلام علیک یا سبیل الله الذی مَن سَلَکَ غَیرَهُ هَلَک"(بحار النوار ج 102 ص 117) یعنی سلام بر تو ای راه الهی ومسیر هدایت خداوندی که هر کس غیر از آن را بپیماید هلاک خواهد شد. عزیزان این همان صراط مستقیمی است که شیطان در کمین آن نشسته است.

اولین قدم   دراین راه روشن رستگاری، شناخت آن حضرت وکسب معرفت نسبت به ایشان است. چرا که اگر دانستیم ایشان امام مهربانی هستند که خودشان فرمودند من هیچگاه از مراعات حال شما کوتاهی نمی کنم ویقین کردیم که او در همه حال مراقب ماست، دیگر در برابر وسوسه های شیطان مضطرب نخواهیم شد. اگر دانستیم و باور کردیم که امام رئوف و شمس الشموس علی بن موسی الرضا علیه السلام - که ما ایرانیان میهمان خوان کریمانه آن بزرگواریم خود، پدران وفرزندانشان را اینچنین توصیف فرمودند: "امام همچون پدری مهربان، برادری برابر و مادری دلسوز نسبت به فرزندخردسال خویش است" باتمام وجودخود را درآغوش پرمهرپدرانه اش می اندازیم وبه جای دل خوش کردن به دیگران تنها دلخوشی مان امام زمان علیه السلام خواهد بود.

دومین گام در این مسیر سراسر نور، اُنس گرفتن ومحبت داشتن نسبت به آن حضرت است.

رسم عاشقی نیست با یک دل دو دلبر داشتن

سید کریم پینه دوز از نیک بختان روزگار خویش بود که توفیق وسعادت دیدار محبوبش در همان حجره ی پینه دوزی اش بارها نصیبش شده بود. دریکی از این ملاقات ها حضرت از او پرسیدند:"سید کریم! اگر هفته ای بگذرد مارا نبینی چه خواهی کرد؟" او پاسخ داده بود: آقاجان می میرم! وحضرت فرموده بودند: اگر اینچنین نبود به سراغت نمی آمدیم.

از آن وجود مقدس بخواهیم که آتش محبت و اُنس با خویش را در دل ما بیش از پیش شعله ور سازند. درهمان داستان شخصی که از خانواده مستجاب الدعوه در بنی اسرائیل بود، پس از اعتراض وسوال حضرت عیسی علیه السلام، آن شخص از خود حضرت می خواهد که برایم دعا کنید تا شک وتردید از دلم برطرف شود. ما هم دعا کنیم تا به برکت این ایام رشته محبت ما مستحکم تر کنند.

سومین قدم درمسیر امام زمانی شدن، اطاعت وتبعیت از مولاست

رشته ای برگردنم افکنده دوست                     می کشد هر کجا خاطر خواه اوست

محبت بدون تبعیت وفرمانبرداری معنا ندارد به یقین مهم ترین چیزی که امروز امام عصر علیه السلام از من وشمای شیعه می خواهد جز عمل به وظایف شرعی وپرهیز از محرمات چیز دیگری نیست.

چهارمین گام در این صراط مستقیم، توسل به آن بزرگوار است درهر مشکل کوچک وبزرگی. بدانیم وبدانیدکه امروز باز شدن هرگره بسته و روا شدن هر حاجتی که داشته باشید به امضاء مبارک امام عصر علیه السلام است. وهیچ عملی به اندازه توسل به آن حضرت کمر شیطان را نخواهد شکست چراکه شیطان وایادی اش دربرابردستگاه صاحب الزمان علیه السلام خار وذلیل اند که ایشان قدرت الله وید الله هستند.

پنجمین قدم دعای هر لحظه است بر سلامتی و درخواست تعجیل و فرج وگشایش در امر ظهور حضرتش

وششمین گام وهفتمین قدم یکی پی دیگری خواهد آمد.

حافظ طریق بندگی شاه پیشه کن           وانگاه در طریق چون مردان راه باش

دراین زمان است که ترنم باران رحمتش را بر شوره زار وجودمان حس خواهیم کرد ورنگ بوی زندگیمان امام زمانی خواهد شد چه عطر دل انگیزی است وچه حیات طیبه ای که هر لحظه اش با نام و یاد ولی حی وحاضر خداوند رقم بخورد پس بیایید از آن حضرت بخواهیم تا به، توفیق قدم نهادن در این راه وثبات قدم درآن را عنایت فرمایند. به این امید دستان تمنا برآستان الهی بلند می کنیم ومی خوانیم،

اللهم کن لولیک الحجه الحسن....

/ 0 نظر / 63 بازدید