آدامس،خوراکی مخرب

به نام خدا

آدامس باعث پوسیدگی دندان ها می شود

یافته های ضد و نقیض در مورد آدامس

اگر چه آدامس برای ساخته شده است و طرحی برای بلعیدن و جذب گوارش در ان وجود ندارد،اما پزشکان می گویند در صورتی که آدامس به صورت ناگهانی بلعیده شود،خطرناک نبوده و افراد نگران چسبیدن آن به معده و روده های خود نباشند.

باتوجه به اینکه در برخی فرهنگ ها مطرح می شود که آدامس قورت داده شده به مدت 7سال در معده باقی می ماند تا جذب شود ،ولی نظر پزشکان خلاف این موضوع است.آنان اعتقاد دارند که اگر آدامس بلعیده شود به دلیل آن که بدن نمی تواند آن را هضم کند،در طول دستگاه گوارش دست نخورده باقی می ماند و از طریق مدفوع انسان دفع می شود.

در موارد نادری نیز اگر تکه های بزرگ آدامس بلعیده شود،با یبوست در کودکان همراه شده و باعث انسداد گوارش در کودکان می گردد. اما پزشکان می گویند،آدامس ضررهای دیگری نیز در پی دارد که مهمترین خطر آن، قند موجود در این خوراکی است که باعث می شود قندخون بالا رفته و باعث آسیب رسیدن به دندان ها شود.

اگر چه آدامس با قند مصنوعی ساخته شده که کمتر قند خون را بالا می برد،ولی احتمال پوسیدگی دندان توسط آدامس ،زنگ خطری برای مصرف کنندگان آن است،البته نمی توان این نکته را از نظردور نگه داشت که آدامس با تحریک بزاق برای ترشح بیشتر،باعث کمک به هضم غذا در دهان و دستگاه گوارش می گردد.

 

 

 

/ 0 نظر / 15 بازدید